Zgodne z przepisami na 06.2026
W którym przypadku wózek z ładunkiem jest MNIEJ stateczny (jak na rysunku)?
- ✅ Gdy ładunek jest podniesiony wysoko
- Gdy ładunek jest opuszczony nisko
- Stateczność nie zależy od wysokości podnoszenia
- Gdy wózek stoi w miejscu
Wyjaśnienie
Podniesienie ładunku unosi środek ciężkości układu wózek–ładunek, co zmniejsza stateczność. Dlatego jeździ się z ładunkiem nisko, a podnosi dopiero przy odkładaniu.
Podstawa: Zasady stateczności wózków jezdniowych (UDT)
Zaloguj się, aby dodać własną notatkę lub zapisać pytanie do zakładek.
Podobne pytania z kategorii „Stateczność wózka"
- Jak prawidłowo należy pokonywać wzniesienie (pochyłość) wózkiem widłowym z załadowanymi widłami?
- Jaki sposób hamowania wózka widłowego jest najbezpieczniejszy z punktu widzenia stateczności?
- Nominalny udźwig wózka odnosi się do:
- Co dzieje się ze statecznością wózka, gdy rzut wspólnego środka ciężkości przemieści się poza obrys trójkąta stateczności?
- Jak gwałtowne (raptowne) skręcanie kierownicą podczas jazdy wpływa na stateczność wózka widłowego?
Przećwicz całą bazę w trybie nauki
Zacznij naukę