Zgodne z przepisami na 06.2026
Który z poniższych obowiązków w zakresie resursu spoczywa na eksploatującym urządzenie?
- ✅ Kontrolowanie na bieżąco stopnia wykorzystania resursu urządzenia
- Wykonywanie raz w roku badania odbiorczego urządzenia
- Wydawanie decyzji zezwalającej na eksploatację po przekroczeniu resursu
- Ustalanie stawek opłat za badania techniczne prowadzone przez UDT
Wyjaśnienie
Zgodnie z rozporządzeniem eksploatujący kontroluje na bieżąco stopień wykorzystania resursu urządzenia. Badania odbiorcze i decyzje zezwalające na eksploatację są domeną organu UDT, a nie eksploatującego.
a) kontroluje na bieżąco stopień wykorzystania resursu urządzenia;
Podstawa: Wytyczne UDT dotyczące eksploatacji UTB (wyd. 3, 2022)
Zaloguj się, aby dodać własną notatkę lub zapisać pytanie do zakładek.
Podobne pytania z kategorii „Obsługa i eksploatacja"
- W jakiej formie może być prowadzony dziennik konserwacji UTB?
- Jaki jest okres ważności zaświadczenia na OBSŁUGĘ suwnic, wciągników i wciągarek ogólnego przeznaczenia?
- Które urządzenie NIE jest objęte wymogiem posiadania zaświadczenia kwalifikacyjnego UDT na obsługę?
- Co dzieje się formalnie z zaświadczeniem po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o przedłużenie jego ważności?
- Jak często konserwujący przeprowadza przegląd konstrukcji nośnej, toru jezdnego oraz instalacji ochrony przeciwporażeniowej, jeżeli instrukcja eksploatacji nie ustala innych terminów?
Przećwicz całą bazę w trybie nauki
Zacznij naukę