Zgodne z przepisami na 06.2026
Dlaczego przy maksymalnym wysunięciu wysięgnika teleskopowego dopuszczalny udźwig ładowarki jest znacznie mniejszy niż przy wysięgniku wsuniętym?
- Bo przy wysuniętym teleskopie zmienia się ciśnienie w oponach
- Bo silnik hydrauliczny ma wtedy mniejszą moc
- Bo wysunięty teleskop zawsze blokuje hamulce jazdy
- ✅ Bo wraz z wysuwem rośnie ramię (odległość ładunku od osi przedniej), co zwiększa moment wywracający i zmniejsza stateczność wzdłużną
Wyjaśnienie
Udźwig ładowarki teleskopowej zależy od momentu: im dalej ładunek od punktu podparcia (większy wysięg/wysokość), tym większy moment wywracający, dlatego tablica udźwigu podaje malejące wartości wraz z wysunięciem teleskopu.
Podstawa: Stateczność i tablica udźwigu ładowarki teleskopowej
Zaloguj się, aby dodać własną notatkę lub zapisać pytanie do zakładek.
Podobne pytania z kategorii „Obsługa i eksploatacja"
- Przed pracą z maksymalnym wysięgiem i dużym udźwigiem ładowarka teleskopowa wyposażona w podpory (stabilizatory) powinna:
- Wymiana osprzętu roboczego (np. wideł na hak lub szuflę) w ładowarce teleskopowej z szybkozłączem powinna obejmować przede wszystkim:
- Po zamontowaniu innego osprzętu roboczego (np. wysięgnika z hakiem albo dłuższych wideł) operator ładowarki teleskopowej musi:
- Podczas jazdy ładowarką teleskopową z ładunkiem po terenie (transport między punktami) wysięgnik teleskopowy powinien być:
- Wskaźnik (system) kontroli obciążenia/momentu w ładowarce teleskopowej, sygnalizujący zbliżanie się do granicy stateczności wzdłużnej, służy do tego, aby operator:
Przećwicz całą bazę w trybie nauki
Zacznij naukę