Zgodne z przepisami na 06.2026
W przypadku podestów ruchomych i dźwigów budowlanych badanie doraźne eksploatacyjne jest wymagane:
- ✅ Po pierwszym montażu na danym obiekcie
- Wyłącznie raz na pięć lat, niezależnie od miejsca pracy
- Tylko po wystąpieniu awarii urządzenia
- Wyłącznie przed pierwszym wprowadzeniem urządzenia do obrotu
Wyjaśnienie
Zgodnie z § 18.2 wytycznych dla podestów ruchomych i dźwigów budowlanych badanie doraźne eksploatacyjne jest wymagane po pierwszym montażu na danym obiekcie (np. budynku, budowli, konstrukcji).
W przypadku podestów ruchomych i dźwigów budowlanych badanie doraźne eksploatacyjne jest wymagane po pierwszym montażu na danym obiekcie.
Podstawa: Wytyczne UDT dotyczące eksploatacji UTB (wyd. 3, 2022), § 18.2
Zaloguj się, aby dodać własną notatkę lub zapisać pytanie do zakładek.
Podobne pytania z kategorii „Obsługa i eksploatacja"
- W jakiej formie może być prowadzony dziennik konserwacji UTB?
- Jaki jest okres ważności zaświadczenia na OBSŁUGĘ suwnic, wciągników i wciągarek ogólnego przeznaczenia?
- Które urządzenie NIE jest objęte wymogiem posiadania zaświadczenia kwalifikacyjnego UDT na obsługę?
- Co dzieje się formalnie z zaświadczeniem po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o przedłużenie jego ważności?
- Jak często konserwujący przeprowadza przegląd konstrukcji nośnej, toru jezdnego oraz instalacji ochrony przeciwporażeniowej, jeżeli instrukcja eksploatacji nie ustala innych terminów?
Przećwicz całą bazę w trybie nauki
Zacznij naukę