Zgodne z przepisami na 06.2026
Kto i w jaki sposób powinien zabezpieczyć UTB wyłączone z eksploatacji z powodu stwierdzonych usterek?
- Obsługujący, pozostawiając urządzenie z kluczykiem w stacyjce do dyspozycji innych
- ✅ Eksploatujący, zabezpieczając urządzenie w sposób uniemożliwiający jego eksploatację
- Inspektor UDT, plombując urządzenie na okres 12 miesięcy
- Wytwórca, odbierając urządzenie z miejsca pracy
Wyjaśnienie
Po otrzymaniu informacji o wyłączeniu urządzenia z eksploatacji eksploatujący powinien zabezpieczyć urządzenie tak, aby uniemożliwić jego dalszą eksploatację.
Podstawa: Wytyczne UDT dot. eksploatacji UTB (wyd. 3/2022), § 9.1 pkt 6 (komentarz)
Zaloguj się, aby dodać własną notatkę lub zapisać pytanie do zakładek.
Podobne pytania z kategorii „Obsługa i eksploatacja"
- W jakiej formie może być prowadzony dziennik konserwacji UTB?
- Jaki jest okres ważności zaświadczenia na OBSŁUGĘ suwnic, wciągników i wciągarek ogólnego przeznaczenia?
- Które urządzenie NIE jest objęte wymogiem posiadania zaświadczenia kwalifikacyjnego UDT na obsługę?
- Co dzieje się formalnie z zaświadczeniem po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o przedłużenie jego ważności?
- Jak często konserwujący przeprowadza przegląd konstrukcji nośnej, toru jezdnego oraz instalacji ochrony przeciwporażeniowej, jeżeli instrukcja eksploatacji nie ustala innych terminów?
Przećwicz całą bazę w trybie nauki
Zacznij naukę