Zgodne z przepisami na 06.2026
Kto i w jaki sposób powinien zabezpieczyć UTB wyłączone z eksploatacji z powodu stwierdzonych usterek?
- Obsługujący, pozostawiając urządzenie z kluczykiem w stacyjce do dyspozycji innych
- ✅ Eksploatujący, zabezpieczając urządzenie w sposób uniemożliwiający jego eksploatację
- Inspektor UDT, plombując urządzenie na okres 12 miesięcy
- Wytwórca, odbierając urządzenie z miejsca pracy
Wyjaśnienie
Po otrzymaniu informacji o wyłączeniu urządzenia z eksploatacji eksploatujący powinien zabezpieczyć urządzenie tak, aby uniemożliwić jego dalszą eksploatację.
Podstawa: Wytyczne UDT dot. eksploatacji UTB (wyd. 3/2022), § 9.1 pkt 6 (komentarz)
Zaloguj się, aby dodać własną notatkę lub zapisać pytanie do zakładek.
Podobne pytania z kategorii „Obsługa i eksploatacja"
- Zgodnie z aktualnym podziałem zaświadczeń kwalifikacyjnych UDT na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych, ile zakresów (kategorii) uprawnień wyróżnia się dla tych wózków?
- Jak należy postąpić, gdy ładunek przeznaczony do podjęcia ma masę przekraczającą udźwig nominalny wózka?
- Co operator powinien zrobić, jeśli podczas obsługi codziennej (kontroli przed rozpoczęciem pracy) wykryje usterkę mającą wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji wózka?
- Dlaczego szerokość dróg i korytarzy roboczych w magazynie ustala się m.in. w zależności od wózków, które po nich jeżdżą?
- W jakiej formie może być prowadzony dziennik konserwacji UTB?
Przećwicz całą bazę w trybie nauki
Zacznij naukę