Zgodne z przepisami na 06.2026
Który z poniższych obowiązków w zakresie resursu spoczywa na eksploatującym urządzenie?
- ✅ Kontrolowanie na bieżąco stopnia wykorzystania resursu urządzenia
- Wykonywanie raz w roku badania odbiorczego urządzenia
- Wydawanie decyzji zezwalającej na eksploatację po przekroczeniu resursu
- Ustalanie stawek opłat za badania techniczne prowadzone przez UDT
Wyjaśnienie
Zgodnie z rozporządzeniem eksploatujący kontroluje na bieżąco stopień wykorzystania resursu urządzenia. Badania odbiorcze i decyzje zezwalające na eksploatację są domeną organu UDT, a nie eksploatującego.
a) kontroluje na bieżąco stopień wykorzystania resursu urządzenia;
Podstawa: Wytyczne UDT dotyczące eksploatacji UTB (wyd. 3, 2022)
Zaloguj się, aby dodać własną notatkę lub zapisać pytanie do zakładek.
Podobne pytania z kategorii „Obsługa i eksploatacja"
- Zgodnie z aktualnym podziałem zaświadczeń kwalifikacyjnych UDT na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych, ile zakresów (kategorii) uprawnień wyróżnia się dla tych wózków?
- Jak należy postąpić, gdy ładunek przeznaczony do podjęcia ma masę przekraczającą udźwig nominalny wózka?
- Co operator powinien zrobić, jeśli podczas obsługi codziennej (kontroli przed rozpoczęciem pracy) wykryje usterkę mającą wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji wózka?
- Dlaczego szerokość dróg i korytarzy roboczych w magazynie ustala się m.in. w zależności od wózków, które po nich jeżdżą?
- W jakiej formie może być prowadzony dziennik konserwacji UTB?
Przećwicz całą bazę w trybie nauki
Zacznij naukę