Zgodne z przepisami na 06.2026
Dlaczego strefa zagrożenia wokół pracującej ładowarki teleskopowej jest większa niż przy zwykłym wózku czołowym o tym samym udźwigu?
- Bo ładowarka jeździ szybciej od wózka czołowego
- Bo ładowarka nie ma hamulców roboczych
- Bo ładowarka zawsze pracuje bez podpór
- ✅ Bo wysuwany wysięgnik i wymienny osprzęt znacznie zwiększają zasięg poziomy i pionowy, w którym mogą znaleźć się ludzie lub przeszkody
Wyjaśnienie
Wysunięcie teleskopu i osprzęt poszerzają obszar, w którym poruszają się elementy maszyny i ładunek, więc strefę niebezpieczną trzeba wyznaczyć z uwzględnieniem maksymalnego zasięgu wysięgnika.
Podstawa: Ładowarka teleskopowa — wielkość strefy niebezpiecznej
Zaloguj się, aby dodać własną notatkę lub zapisać pytanie do zakładek.
Podobne pytania z kategorii „BHP"
- Czy podczas przenoszenia ładunku ładowarką teleskopową dopuszczalne jest przebywanie ludzi pod podniesionym ładunkiem lub w strefie ruchu wysięgnika?
- Jaki sygnał ze strony hakowego lub sygnalisty operator ładowarki teleskopowej musi wykonać bezzwłocznie, niezależnie od tego, kto go podał?
- Dlaczego nie wolno ustawiać podpór (stabilizatorów) ani kół ładowarki teleskopowej zbyt blisko krawędzi wykopu lub skarpy?
- Co przede wszystkim zwiększa ryzyko bocznego lub wzdłużnego przewrócenia ładowarki teleskopowej podczas pracy na pochyłym lub miękkim podłożu w terenie?
- Jak operator powinien przygotować podłoże przed rozłożeniem podpór ładowarki teleskopowej w terenie o niepewnej nośności?
Przećwicz całą bazę w trybie nauki
Zacznij naukę