Zgodne z przepisami na 06.2026
Dlaczego do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem szczególnie zalecana jest gaśnica śniegowa (z dwutlenkiem węgla)?
- ✅ Ponieważ dwutlenek węgla nie przewodzi prądu i nie pozostawia śladów po ugaszeniu
- Ponieważ wytwarza dużą ilość piany izolującej
- Ponieważ schładza urządzenie wodą pod ciśnieniem
- Ponieważ jej środek gaśniczy silnie przewodzi prąd, ułatwiając gaszenie
Wyjaśnienie
Dwutlenek węgla jest nieprzewodzący i nie pozostawia osadu, dlatego gaśnica śniegowa nadaje się do gaszenia urządzeń elektrycznych i precyzyjnych, nie powodując ich uszkodzenia środkiem gaśniczym.
Podstawa: Zasady doboru środków gaśniczych (ochrona ppoż.)
Zaloguj się, aby dodać własną notatkę lub zapisać pytanie do zakładek.
Podobne pytania z kategorii „BHP"
- W jaki sposób operator HDS powinien planować trasę przemieszczania ładunku w odniesieniu do osób w strefie pracy?
- Z jaką częstotliwością wykonuje się uciśnięcia klatki piersiowej podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej u osoby dorosłej?
- Dlaczego obowiązuje bezwzględny zakaz przebywania osób pod podniesionym ładunkiem żurawia HDS?
- Jak należy ustawić żuraw HDS na nierównym lub pochyłym podłożu przed rozpoczęciem pracy?
- Jak należy postąpić z poszkodowanym, który jest nieprzytomny, ale oddycha prawidłowo i nie podejrzewa się u niego urazu kręgosłupa?
Przećwicz całą bazę w trybie nauki
Zacznij naukę