Zgodne z przepisami na 06.2026
Co, zgodnie z § 17.1 Wytycznych UDT, ma na celu sprawdzić badanie doraźne eksploatacyjne w odniesieniu do napraw, modernizacji czy ponownego montażu?
- ✅ Czy dokonana naprawa, modernizacja lub wymiana elementu, demontaż i ponowny montaż UTB na nowym miejscu pracy lub inne okoliczności nie stanowią zagrożenia dla bezpiecznej eksploatacji UTB
- Czy operator posiada aktualne badania lekarskie
- Czy eksploatujący opłacił fakturę za poprzednie badanie
- Czy UTB jest pomalowane na kolor zgodny z normą
Wyjaśnienie
Jednym z celów badania doraźnego eksploatacyjnego jest sprawdzenie, czy naprawa, modernizacja, wymiana elementu, demontaż i ponowny montaż lub inne okoliczności nie stanowią zagrożenia dla bezpiecznej eksploatacji UTB.
Badanie doraźne eksploatacyjne ma na celu sprawdzenie, czy: 1) dokonana naprawa, modernizacja lub wymiana elementu, demontaż i ponowny montaż UTB na nowym miejscu pracy lub inne okoliczności nie stanowią zagrożenia dla bezpiecznej eksploatacji UTB
Podstawa: Wytyczne UDT eksploatacji UTB, § 17.1 pkt 1
Zaloguj się, aby dodać własną notatkę lub zapisać pytanie do zakładek.
Podobne pytania z kategorii „Dozór techniczny i UDT"
- Jak powinien postąpić eksploatujący po przekroczeniu terminu badania okresowego UTB?
- Kto ma obowiązek prowadzenia i przechowywania dokumentacji eksploatacyjnej (w tym dziennika konserwacji) urządzenia objętego dozorem technicznym?
- Co może uczynić organ jednostki dozoru technicznego, jeżeli podmiot uprawniony do naprawy lub modernizacji nie przestrzega warunków określonych w uprawnieniu lub wykonuje prace niewłaściwej jakości wpływającej na bezpieczeństwo?
- Co należy rozumieć przez "jednostki dozoru technicznego" w rozumieniu ustawy?
- Osoba, która uniemożliwia lub utrudnia wykonywanie czynności sprawdzających poprzedzających wydanie decyzji zezwalającej na eksploatację (art. 14 ust. 2), zgodnie z przepisami karnymi ustawy o dozorze technicznym:
Przećwicz całą bazę w trybie nauki
Zacznij naukę