Zgodne z przepisami na 06.2026
Co według Wytycznych UDT robi eksploatujący po wykonaniu oceny stanu technicznego oraz wynikających z niej zaleceń w przypadku przekroczenia resursu UTB?
- ✅ Zgłasza pisemnie urządzenie do badania doraźnego eksploatacyjnego
- Samodzielnie wystawia decyzję dopuszczającą urządzenie do dalszej pracy
- Niszczy księgę rewizyjną i zakłada nową dokumentację urządzenia
- Występuje o całkowite zwolnienie urządzenia spod dozoru technicznego
Wyjaśnienie
Po wykonaniu oceny stanu technicznego i jej zaleceń w razie przekroczenia resursu eksploatujący zgłasza urządzenie pisemnie do badania doraźnego eksploatacyjnego.
Po wykonaniu tych czynności eksploatujący zgłasza pisemnie urządzenie do badania doraźnego eksploatacyjnego.
Podstawa: Wytyczne UDT eksploatacji UTB, pkt o badaniu doraźnym eksploatacyjnym po przekroczeniu resursu
Zaloguj się, aby dodać własną notatkę lub zapisać pytanie do zakładek.
Podobne pytania z kategorii „Dozór techniczny i UDT"
- Jak powinien postąpić eksploatujący po przekroczeniu terminu badania okresowego UTB?
- Kto ma obowiązek prowadzenia i przechowywania dokumentacji eksploatacyjnej (w tym dziennika konserwacji) urządzenia objętego dozorem technicznym?
- Co może uczynić organ jednostki dozoru technicznego, jeżeli podmiot uprawniony do naprawy lub modernizacji nie przestrzega warunków określonych w uprawnieniu lub wykonuje prace niewłaściwej jakości wpływającej na bezpieczeństwo?
- Co należy rozumieć przez "jednostki dozoru technicznego" w rozumieniu ustawy?
- Osoba, która uniemożliwia lub utrudnia wykonywanie czynności sprawdzających poprzedzających wydanie decyzji zezwalającej na eksploatację (art. 14 ust. 2), zgodnie z przepisami karnymi ustawy o dozorze technicznym:
Przećwicz całą bazę w trybie nauki
Zacznij naukę